Mraveniště

Přišlo jaro, venku to nejen kvete a krásně voní, ale se taky začínají objevovat drobná zvířátka. První na ráně byl samozřejmě ploštice :o), ale hned potom přišli mravenci. Vloni jsme si pořídili šnekárium, ani letos neleníme! Máme šnekárium, ale také jsme si pořídili domů mraveniště!

Procházky s našimi dětmi jsou nekonečné a krásné, objevují! Jsme schopni strávit hodiny na krátké trase – pozorujeme ploštice, šneky, mravence. Koukáme na žáby, kytky, pozorujeme louže a potůčky. Tohle byl důvod, proč jsme si vloni pořídili šnekárium, letos přibylo k šnekům také stádo mravenců.

Mraveniště domácí je celkem snadná záležitost. Na současném trhu jsou k dostání dva typy. První jakási plastová krabice s homolí a prostorem pro speciální písek uprostřed. Druhý typ – plastová krabice, do které přidáte gelový roztok, zasadíte rostlinky. Ano druhý typ se zdá přitažlivější, i když pracnější. Ale kdo se nakonec rozhodnete mraveniště si pořídit – je úplně jedno, kterou z krabiček si zvolíte.

Sbírání mravenců bylo rychlé – 5 až 15 mravenců pomocí tyčinky naberete do lahvičky a přenesete do domácího mraveniště. Při sběru mravenců je důležité dbát na to, aby mravenci pocházeli ze stejného mraveniště – v opačném případě uvidíte jednu velkou bitvu a do hodiny budete muset vyhledat mravence nové :o( 

Máte mravence v domácím mraveništi a pak to začne! Teď si říkám kéž by. Realita chovu v domácích mraveništích je trošku jiná. Mravenci bez královny umírají, ztrácejí smysl života. Takže počítejte s tím, že z 15mravenců se jich dalšího ráda dožije sotva 5! Jak dlouho přežije zbylých 5 je jen otázkou náhody. Pokud byste chtěli zažít živoucí mraveniště, museli byste rozbořit mraveniště v přírodě, vzít královnu a pár mravenců  - a to vnímám jako nehumánní :o(
Ano, podařil se nám kousek, kdy jeden jediný mravenec začal hrabat cestičku, jen kluky v dané chvíli zajímali ti mrtví mravenci víc než počínající tunýlek. Večer už byl poslední mravenec na tom stejně jako jeho kamarádi :o(

Tak i ode mě zaznívá jedno nedoporučení. Přijde mi líto vyhubit desítky mravenců a pak další a další, abychom byli schopni vidět konečně kousek tunelu. Navíc děti tím naučíme akorát pozorovat postupné umírání a zklamání, že to zase nevyšlo. Mraveniště jsme zkoušeli všeho všudy 3x, pokaždé to dopadlo stejně. Potřetí jsem se obrátila už na osoby nejvíc znalé – přírodovědce – a ptala se jak to je: pokud není královna, nebude nikdo mít důvod žít.

Mravence tak doporučuji pozorovat venku, k tomu si najděte pár zajímavostí na webu a věřte, že vám to udělá větší radost! Víte, proč jsou třeba některá mraveniště tak vysoká nebo jak je to s mravenčí pracovitostí? Myslím, že budete překvapeni J Místo domácího mraveniště tak pořiďte dětem raději lupu nebo zvětšující kelímek. Sice děti nemůžou pozorovat, jak to v mraveništi funguje, ale můžou vidět mravence zblízka. Chabá útěcha, jen si říkám, že někdy je méně více a tak i s lupou může být větší legrace než s domácím mraveništěm. 

Komentáře