Encyklopedie

Nabalený batoh jídla, oblečení přichystáno, pevné boty, foťák a před námi krásný den. Jaro je tu a nás to táhne stále ven. Stávají se z nás výletníci  :o) Užíváme si rodinné pohody a baví to nás i naše děti. Přemýšlíte o tom, jak na to? Pozorujeme, hledáme, zkoumáme, objevujeme a bavíme se :o) Tvoříme svoji vlastní encyklopedii :o)

Asi se hodně z vás chytá v této chvíli za hlavu, ale nejde o vůbec nic složitého! Naopak, jen se necháme vést dětmi a jejich objevovatelským nadšením. Celé to začalo vlastně úplně nevinně – pozorovali jsme první hemžení v obřích mraveništích, našli první kytičky podbělu, viděli rozhlednu, prolezli krmelec a z dálky jsme slyšeli datla... Zážitků z jednoho výletu bylo mnohem víc, ale jak je uchovat? Jak ty nové věcičky nechat v dětech zrát a pomoct jim o nich mluvit i dál? Jeden malý výlet a taková hromada zážitků…

A s první fotkou už mi to celé bylo jasné :o) Vytvoříme si vlastní encyklopedii – vzpomínky na výlety, zvířata, rostliny, místa nebo věci, které jsme cestou potkali. Nudné rodinné výlety se mění v objevitelské výpravy, následující dny tvoříme a vracíme se k tomu, co jsme zažili.

K vytvoření vlastní encyklopedie budete potřebovat: pevné desky s kroužkovou vazbou formát A5, papíry (záleží na vás jaké zvolíte – barevné, čistě bílé, linkované, čtverečkované), děrovačka, lepidlo, nůžky, pastelky, fixy, tužky, průhledná lepící páska, fotky z cest. Pokud máte můžete využít určitě laminovačku! Nejdůležitější je vaše paměť! A co ještě? Cokoli vás napadne – je to přeci vaše vlastní encyklopedie :o)

Začít je úplně jednoduché – co vidíte a zaujme vaše dítě i vás? Motýl? Traktor na poli? Vysvětlete svému dítěti, co tam traktor dělá a k jak nám lidem moc pomáhá. Můžete si společně traktor vyfotit. Večer doma si o celém dnu zkuste povídat – pamatujete si vy, co jste všechno viděli? Napište si to, dohledávat můžete dle libosti na internetu, stejně jako tisknou fotky nebo kreslit.

Co list – to téma. Nejde o to vytvořit jen text, ale jde o umocnění vědomostí. Dítě si občas vzpomene, že kdesi byl krmelec, ale věřte tomu nebo ne, co se v něm děje se mu časem vykouří. Pokud budeme s informací pracovat a upravíme jí do podoby obrázkového povídaní z výletu. Věřte, že nejen vzniká pýcha na vlastní výtvor, ale také větší schopnost zapamatovat si, k čemu daná věc slouží, jak žijí mravenci nebo k čemu můžeme použít květy podbělu.


Jak celá encyklopedie bude vypadat je jen a jen na vás. Hlavní je bavit se, uchovat vzpomínku a hrát si. Nic víc není důležité než čas strávený spolu. Tak co, máte chuť se pustit do tvoření? 

Komentáře