Moji story o tom, jak jsem se jednu neděli vydala “naboso” určitě už znáte. Ale asi nebudete daleko od pravdy, když si v myšlenkách hrajete s tím, že chodím hodně bosky. Chodím a naši rošťáci taky. Díky za to, ale jak z toho chození naboso mít zábavu, radost a ještě něco užitečného? Dráhy aneb zábava za každého počasí, doma i venku.




Pro výrobu senzorického koberečku doma toho moc nepotřebujete. Protiskluzovou podložku (prodávají se např. v Ikea), oboustrannou lepící pásku a pak už jen hromadu všeho možného.
A fantazii se meze nekladou :o) Protože koberečky u nás vládnou delší dobu, můžeme doporučit například široká brčka, toaletní papír, víčka od plastových lahví, kaštany, kostičky z lega, bublinkovou fólii, různé chlupaté látky, bambulky,...

A můžeme se pustit do výroby! Protiskluzovou podložku si ustřihněte na šíři cca 50cm, délka je jen a jen na vás. Jak dlouhý kobereček chcete mít, takovou délku podložky zvolte. Z každého materiálu by přitom měl být min. čtverec, tj. 50x50cm. Aby chodidlo dítěte nebo vaše stihlo vnímat rozdíly mezi jednotlivými materiály.

Na protiskluzovou podložku nalepte v pruzích oboustrannou lepící pásku. Pro šíři 50cm doporučuji min.3 pruhy. A pak už stačí jen připravit materiál, který chcete lepit. Určitě se nebojte zapojit děti, skládat víčka, kusy látky nebo brčka je u pro ně obrovská zábava. Jen nepočítejte s dokonalostí, či ornamenty :o) prostě je to zábava. A výsledek? Další kolo zábavy. Kobereček můžete natáhnout na chodbě nebo v pokojíčku a hurá na ťapání. Samozřejmě naboso! :o)

A jak na takovou dráhu venku?
Jednoduše :o) Dráhu postavíte za poměrně krátkou dobu z dostupných přírodnin. Kamínky, malé klacíky, větší klády, šišky, trsy trávy, suché listí, jehličí, nádobka s vodou, písek, štěrk,... opět platí, že kreativita je vítána!
Tentokrát budete potřebovat - šikovné ruce, hrábě, kyblík, lopatku a všechno přírodní okolo.



Ohraničte si prostor nejlépe velkými kládami či klacky. Prostě vytvořte silnici a do ní opět dávejte v po kouscích vždy jeden materiál. Kousek kamínky, kousek drobné klacíky, pak mech, pak zase velké klacky, pak šišky a vůbec pokračujte sami ;o) A pak jí vyzkoušejte pěkně naboso!

K čemu ty dráhy? Jednak je to zábava min. na půl dne a pak taky to chození naboso je ukrutně zdravé pro naší klenbu nohy. Zvlášť u malých dětí doporučuji. Malé děti si tím sytí i potřebu vnímat různé věci chodidly a nás dospělé - mno jen si sáhněte do svědomí, jak jste na tom se svalíky okolo noční klenby a klenbou samotnou?


Kdybyste měli cestu okolo obory Hvězdy, jedna taková malá, zdravá dráha tam po nás zůstala - dorazte si jí vyzkoušet ;o) A pokud budete tvořit vy sami - pošlete obrázky, ať víme, jak jste se bavili i vy ;o)

Komentáře